RIP Fr. Paul Van Parijs
Tuesday, 19 December 2017 11:50

REV. FR. PAUL VAN PARIJS, CICM (1937-2017)

SLU President: 1997 to 2005

SLU Acting President: 1996 to 1997

Director, Institute of Religion: 1994-1996

-------------------------

Born in Aarsele, West Flanders, Belgium on 10 May 1937.

First vows on 8 September 1957. Ordained Priest on 4 August 1963 in Scheut-Brussels, Belgium.

Missionary in the Philippines from 1970 to 1987 and from 1994 to 2005.

Retired in Kessel-Lo, Belgium in 2012 until his death on 16 December 2017.

-------------------------


“Our task at SLU is to be a living institutional
witness to Christ and His message.”
- Rev. Fr. Paul Van Parijs, CICM